Ministrul german al Muncii, Bärbel Bas (SPD), a declarat că sistemul actual de ajutor social va fi restructurat astfel încât „doar cei care depind cu adevărat de aceste prestații să le poată primi”. Aceasta a subliniat că persoanele aflate în șomaj vor fi obligate să își folosească economiile înainte de a beneficia de ajutorul de stat.
Noua lege elimină așa-numita „perioadă de protecție” pentru economii, valabilă până acum în primul an de primire a ajutorului. În trecut, beneficiarii puteau păstra integral economiile personale în primele 12 luni, iar doar sumele care depășeau 40.000 de euro erau verificate. În viitor, această regulă va dispărea, iar solicitantul va trebui mai întâi să își folosească banii proprii.
Cât vor putea păstra beneficiarii din economii
Totuși, guvernul nu va confisca toate economiile celor care solicită sprijin. Beneficiarii vor putea păstra o anumită sumă în funcție de vârstă. Potrivit documentelor interne ale Ministerului Muncii, pentru copiii și tinerii sub 20 de ani se vor permite economii de până la 5.000 de euro.
Persoanele cu vârste între 20 și 40 de ani vor putea păstra 10.000 de euro, iar cele peste 50 de ani vor avea un plafon mai generos: 15.000 de euro.
Anterior, limita era aceeași pentru toată lumea: 15.000 de euro per persoană, indiferent de vârstă. Astfel, reforma introduce pentru prima dată o diferențiere pe criterii de vârstă, considerând că persoanele mai tinere trebuie să își folosească mai întâi resursele proprii.
Ministerul a precizat totuși că anumite bunuri nu vor fi afectate de aceste modificări. Mașina personală, locuința în care persoana trăiește și economiile destinate pensiei vor fi protejate de confiscare. Scopul, susține guvernul, este de a preveni situațiile în care oamenii își pierd economiile de bătrânețe și ajung în sărăcie la vârsta pensionării.
Reguli noi pentru chirii și locuințe
O altă modificare importantă vizează plata chiriei și a costurilor de întreținere. În prezent, Jobcenter-ul (centrul pentru ocuparea forței de muncă) acoperă integral aceste cheltuieli în primul an de la acordarea ajutorului. În viitor, această regulă va fi limitată: statul va plăti doar până la o dată și jumătate din valoarea chiriei considerate „rezonabile” în zona respectivă.
Dacă o chirie depășește limitele legale impuse de așa-numita „frână a prețurilor la chirii”, ea nu va mai fi considerată potrivită, iar beneficiarul va trebui să ceară reducerea ei de la proprietar. Dacă proprietarul refuză, Jobcenter-ul va continua să acopere costurile, dar va putea cere ulterior recuperarea sumelor plătite în exces, printr-o acțiune civilă împotriva proprietarului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News