Decizie bizară a Curții Constituționale a României. Aceasta a amânat pentru 20 mai, ziua în care Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a stabilit ultimul termen din dosarul lui Dragnea, decizia privind sesizarea lui Florin Iordache pe completurile specializate pe corupţie.
Fostul preşedinte CCR Augustin Zegrean spune că pare un joc de-a şoarecele şi pisica între CCR și ICCJ, care nu e de bun augur.
"Pare a fi un joc de-a şoarecele şi pisica între Curtea Constituţională şi Înalta Curte, pentru că data trecută Înalta Curte a amânat pe 20 mai ţinând cont de faptul că avea azi CCR termen şi până în 20 mai era obligată Curtea să motiveze decizia dacă se pronunţa astăzi. Deci în 20 mai ar fi ştiut Înalta Curte că avea decizia definitivă, iar acum CCR pare că modelul lor şi au dat aceeaşi zi. Pare un joc şi este păcat că instituţii atât de importante ale statului fac astfel de jocuri", a declarat Zegrean pentru B1TV.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Româncă, abia întoarsă din Belgia, uimită de ce a găsit în orașul natal: "Și mai ziceți că nu aveți bani?"
Bogdan Bolojan /
21 mai 2025, 19:33
Carmen, o româncă întoarsă de aproximativ un an din Belgia în orașul natal Suceava, a făcut o radiografie sinceră și directă a realității pe care o trăiește zi de zi de când s-a repatriat. Iar concluzia ei e una care contrazice profund percepția generală potrivit căreia România ar fi o țară săracă. Cu mirare, cu uimire sinceră și o doză de ironie fină, Carmen vorbește despre aglomerația din saloane de înfrumusețare, restaurante pline până la refuz, parcări imposibil de găsit și cărucioare burdușite cu produse în supermarketuri. Iar întrebarea ei devine una legitimă: „România e săracă sau nu e?”