StiriDiaspora Știri Anchetă la IGPR după ce Șoșoacă a apărut în campanie în uniformă de polițist și pe motocicleta unui agent

Anchetă la IGPR după ce Șoșoacă a apărut în campanie în uniformă de polițist și pe motocicleta unui agent

După revolta din online ca urmare a apariției Dianei Șoșoacă în uniformă de polițist și pe motocicleta unui agent de poliție, IGPR s-a autosesizat și va demara o anchetă. 

Diana Șoșoacă nu este la primul gest de acest fel. Ea s-a mai afișat și în uniformă militară, doar că în acel moment nu a fost demarată nici un fel de anchetă. Acum pare că aceasta a depășit linia roșie și chiar s-a urcat pe motocicleta unui polițist.

"Având în vedere imaginile apărute în spaţiul public în care un candidat la alegerile din data de 9 iunie apare purtând elemente din uniforma şi foloseşte motocicleta de serviciu a unui agent de poliţie, Centrul de Informare şi Relaţii Publice al IGPR face următoarele precizări: conducerea IGPR condamnă ferm orice asociere a unui angajat al instituţiei cu o persoană aflată în campanie electorală şi folosirea echipamentelor şi a tehnicii din dotare pentru promovarea unor programe electorale, candidaţi ori partide politice", a transmis, joi, IGPR.

Șoșoacă transmitea mulțumiri Poliției Române

De asemenea, conducerea IGPR a dispus de urgență efectuarea unor verificări privind posibilele încălcări ale legislației electorale și ale Legii 360/2002 privind Statutul Polițistului, conform sursei citate.

"Reafirmăm angajamentul de a menține integritatea și neutralitatea în toate acțiunile noastre și de a lua măsuri ferme împotriva oricăror abateri", a transmis IGPR.

Joi, Diana Șoșoacă a publicat pe pagina sa de Facebook un videoclip însoțit de mesajul "Ziua Porților Deschise la Poliția Română! Mulțumim Poliției Române! 30.05.2024".

În videoclip, aceasta apare purtând o uniformă specifică armatei și o cască de polițist, urcându-se pe motocicleta de serviciu a unui agent de poliție.

Bogdan Bolojan Este redactor-șef al publicației ȘtiriDiaspora din anul 2017.Are o experiență de 13 ani în presă. A fost asistent de producție TV, apoi reporter de televiziune și în final drumul l-a dus în presa scrisă. A fost timp de doi ani redactor la DCNews.ro, iar apoi a preluat proiectul publicației ȘtiriDiaspora.ro.
Alte știri de interes