StiriDiaspora Știri SUA vor să aducă avioane de luptă și militari la baza de la Constanța

SUA vor să aducă avioane de luptă și militari la baza de la Constanța

SUA vor să aducă avioane de luptă și militari în România. Solicitarea va fi discutată în sedința CSAT convocată de Nicușor Dan mâine.

SUA vor să aducă avioane de luptă și militari la baza Mihail Kogălniceanu. Solicitarea va fi discutată în ședința CSAT de mâine desfășurată la Palatul Cotroceni.

Dislocarea aeronavelor la baza militară de la Mihail Kogălniceanu se face în perspectiva unor eventuale operațiuni în Orientul Mijlociu.

Cererea urmează să fie analizată de Ministerul Apărării și aprobată în cadrul CSAT. În funcție de tipul și capacitatea forțelor militare care ar urma să fie trimise la Mihail Kogălniceanu, ar putea fi necesar inclusiv acordul Parlamentului. 

În paralel, potrivit unor surse, Washingtonul poartă discuții cu România și despre posibilitatea dislocării unui batalion de tancuri la poligonul de la Smârdan (județul Galați), unde ar urma să fie instruite echipajele europene care operează tancuri Abrams. Pentru acest proiect sunt avute în vedere investiții semnificative în infrastructura bazei, inclusiv extinderea poligonului militar. 

Adrian Cioroianu a declarat, la Digi24, că România nu devine o țintă dacă decide să accepte trupele suplimentare. Țara noastră oricum era o țintă pentru Iran, fiind un aliat al SUA și parte din lumea Occidentală. 

Nicușor Dan a convocat CSAT

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care va avea loc miercuri, 11 martie 2026, ora 09:30, la Palatul Cotroceni.

Pe ordinea de zi a ședinței sunt incluse subiecte referitoare la:

•       Situația din Orientul Mijlociu. Implicații pentru România; 

•       Evaluarea impactului evenimentelor din Orientul Mijlociu asupra pieței petroliere din România;

•       Analiza dislocării temporare pe teritoriul României a unor capabilități militare.

Jurnalist cu peste 15 ani de experiență, specializat în monitorizare media, analiză de conținut și comunicare strategică. Redactor-șef adjunct al portalului ȘtiriDiaspora.ro și realizator al emisiunii „Departe de România”, care aduce în prim-plan vocile românilor din diaspora.
Alte știri de interes