Sunt probleme la metroul bucureștean, în stația Timpuri Noi de pe Magistrala 1. Circulația este blocată, sunt întârzieri, după ce două garnituri de tren s-au ciocnit.
Trenul de metrou a rămas blocat între stațiile Timpuri Noi și Mihai Bravu. Între stațiile Mihai Bravu și Nicolae Grigorescu se circulă în sistem pendulă, a transmis Metrorex.
Unul dintre trenuri a intrat pe linia ocupată de un altul, ceea ce a produs cuplarea lor, după cum transmite Metrorex.
Nu sunt victime sau pagube materiale în urma acestui incident. La acel moment, călătorii au fost debarcați, iar circulația trenurilor a fost reorganizată.
”Confirmăm că a avut loc un incident feroviar la staţia Timpuri Noi, pe care Metrorex deja l-a avizat la AGIFER, urmând ca organele abilitate să investigheze evenimentul şi să dispună măsurile care se impun. Unul dintre trenuri a intrat pe linia ocupată de alt tren ceea ce a produs cuplarea celor două trenuri”, au transmis, marţi seară, reprezentanţii Metrorex.
Cazul este cercetat de Agenția de investigare feroviară română.
Actualizare...